Ekrem Yüceden ‘Botanik Park’ proje müjdesi

Bölgenin sosyal yaşantısına katkı sunacak olan koleksiyon bahçesi, sera, sosyal tesis, yürüyüş alanları, kamelya ve kafeteryanın yer aldığı projeyle ziyaretçiler bitkiler arasında yolculuğa çıkacak.

Ekrem Yüceden ‘Botanik Park’ proje müjdesi
Yayınlama: 15.12.2022
Düzenleme: 15.12.2022
3
A+
A-

Karasu’daki Sakarya Botanik Vadisi’nin yanında inşa edilecek Botanik Park projesinin detayları belli oldu. Bölgenin sosyal yaşantısına katkı sunacak olan koleksiyon bahçesi, sera, sosyal tesis, yürüyüş alanları, kamelya ve kafeteryanın yer aldığı projeyle ziyaretçiler bitkiler arasında yolculuğa çıkacak. Yüce, “Üretim üssümüzün yanında harika bir tesis inşa ediyoruz. Dünyanın her yerinden misafir burada Türkiye’ye sunduğumuz tarımsal katkıyı gözlemleyecek” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin meclis toplantısında müjdesini paylaştığı Botanik Park projesi için ihaleye çıkılıyor. Melen isale hattı üzerinde atıl vaziyette bulunan 60 kilometrelik alanı üretime kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Botanik Park projesiyle de bölgenin sosyal yaşamına harika bir çalışma kazandıracak. 16 Aralık Cuma günü ihalesi yapılacak proje için çalışmalar gerekli değerlendirmelerin ardından hemen başlatılacak.

Toprakla buluşan 2 buçuk milyon fidan

Kuşburnu, lavanta, biberiye, adaçayı, böğürtlen, kedi otu, ıhlamur gibi aromatik bitkilerin yetiştirildiği 60 kilometrelik vadide 2,5 milyonu aşkın fidan toprakla buluşturuldu. Başkan Yüce’nin üzerinde önemle durduğu çalışma tarımsal üretimde model olurken, sözleşmeli üretim modeliyle de ihraç ediliyor. Tıbbi ve aromatik bitkilerin üretildiği, şifa merkezi Sakarya Botanik Vadisi, bitkilerin rengarenk olduğu zamanlarda görenleri hayran bırakıyor.

Projenin tüm detayları

Ayrıca, teknik detaylara yer verilen açıklamada dev sosyal tesisin 20 bin metrekare üzerine kurulacağı, 3 bin 200 metrekare koleksiyon bahçesi, 200 metrekare sera alanı, 640 metrekare sosyal tesis, dinlenme alanları, yürüyüş yolları, kamelyalar, kafeterya ve otopark yer alacak. Teisis ziyaret eden vatandaşlar dolaştıkları alanlarda bitkiler arasında keyifli bir yolculuk yapacak. Bu proje aynı zamanda Başkan Yüce’nin projesi 60 kilometrelik ‘Sakarya Botanik Vadisi’ üretim alanından dünyaya sunulan tıbbi ve aromatik bitkilerin, bu girişimle Sakarya’ya sunulan tarımsal katkının tanıtımını yapacak.

20 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilecek projenin hayırlı olmasını dileyen Başkan Yüce, “Misafirlerimizi harika bir tesiste karşılayacak, bitkiler arasında yolculuğa çıkaracağız. Çok özel bir proje hazırladık. Koleksiyon bahçesi, serası, sosyal tesisi, yeşil alanları, dinlenme alanları, yürüyüş yolları, kamelyalarıyla harika bir alan olacak.

Kafeteryasıyla, fuaye alanlarıyla, misafirhanesiyle, otoparkıyla şehrimize yakışan bir proje olacağına inanıyorum. Dünyanın her yerinden misafiri, tarıma gönül verenleri, yeşile tutkun olanları ağırlayacağız. Geleceğe yön verecek tarım sektöründe Sakarya farkını dünyaya gösterecek” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.